Урок за когнитивно развитие в гимназията. Обобщение на урока по когнитивно развитие в старша група "Растение - живо същество"

„Хората, които са се научили да наблюдават и експериментират, придобиват способността сами да задават въпроси и да получават фактически отговори на тях, намирайки се на по-високо умствено и морално ниво в сравнение с тези, които не са преминали през такова училище.“
К.А. Тимирязев

Има мнение, че за да подготвите успешно детето за училище, трябва да го научите да чете, да брои и, ако е възможно, да пише възможно най-скоро ...

Така се появяват деца в първи клас, в които преди училище, често по непрофесионални и нехуманни методи, успяват частично да „инвестират” в програмата на първата година на обучение. Задачата за подготовка на детето обаче в никакъв случай не се ограничава до предварително придобиване на знанията и уменията за учене, които са предвидени в училищната програма. Много по-важно е да се развие неговото внимание, мислене, реч, да се събуди интерес към заобикалящия го свят, да се формира способност да прави открития и да се изненадва от тях.

Експериментирането е наистина детска дейност, водеща през цялата предучилищна възраст.

Особено важно е да се експериментира при формирането на основите на природонаучните и екологичните концепции. В края на краищата знанията, придобити не от книги, а получени самостоятелно, винаги са съзнателни и по-солидни: „Това, което чувам - забравям това, което виждам - ​​помня какво правя - ще разбера". Този израз отразява същността на възприятието на предучилищното дете за околния свят. Основното предимство на експерименталния метод е, че дава на децата реална представа за различните страни на обекта, който се изследва, за връзката му с други обекти и с околната среда.

В процеса на експерименти се обогатява речеви резерв на детето, натрупване на мисловни техники и операции, които се разглеждат като умствени умения. Експериментирането може да се използва в различни видове организационни и самостоятелни дейности на деца в предучилищна възраст. Харесват часовете, в които заедно с възрастен правят първите си открития, учат се да обясняват и доказват. Децата с удоволствие разказват на родителите си за своите открития, поставят същите експерименти у дома, учат се да поставят нови проблеми и да ги решават сами.

Не може да не се отбележи положителното влияние на изследванията върху емоционалната сфера на предучилищното дете, върху развитието на творческите способности, върху формирането на работни умения и насърчаване на здравето поради нивото на физическа активност. В учебния процес изследователската дейност се използва както по време на занятия, така и по време на разходки. Децата трябва да се опитат да се запознаят с онези факти от реалността, които по един или друг начин се срещат в ежедневието, в ежедневието "Фигура 8".

Детето трябва търпеливо да бъде обучавано на уменията за експериментиране. Степента на овладяване на уменията се определя не от възрастта, а от условията, в които е възпитан човек, както и от индивидуалните способности. Експериментирането дава възможност на детето в предучилищна възраст да дойде в училище, адаптирано към социалния свят.

Резюме на урока по когнитивно развитие "Свойства на водата и въздуха" старша предучилищна възраст.

Цел:Развийте познавателна активност в процеса на експериментиране; разширяване на знанията за въздуха и водата.

задачи:

  • Да дадат на децата представа за въздуха като газообразно вещество;
  • Да се ​​запознаят със свойствата на въздуха и методите за неговото откриване;
  • Да даде елементарни представи за значението на чистия въздух;
  • Запознайте се със свойствата на водата;
  • Развийте уменията за провеждане на експерименти, способността за сравняване, контрастиране и правене на заключения;
  • Разширете и съживете речника на децата;
  • Да възпитава уважително отношение към околния свят.

Предварителна работа:Разглеждане на илюстрации „воден цикъл“, гледане на видео диск на тема „Космос“, „Планети на Слънчевата система“. Запознаване с думите: спътник, вселена, кислород, въглероден диоксид, изпарение, "воден свят".

Материал:Кукла “Прасенце”, рисувано слънце, глобус, топка, дървен блок, прозрачно стъкло, салфетка, 2 пилешки яйца, чаша с прясна вода, чаша със солена вода, аудиозапис “Буги-Вуги”.

Материал за всяко дете:Чаша вода, сламка, памук на връв, найлонов плик, топка, лист от тетрадка, камък.

Ход на урока

възпитател:Момчета, Прасчо ни дойде на гости днес. От коя приказка е? Тя и Мечо Пух бързаха за рождения ден на Магарето и се изгубиха.

прасенце:Реших да подаря нещо интересно на магарето Eeyore, опитайте се да отгатнете.

Стои сам на единия крак
Върти - върти глава.
Показва ни държавите
Реки, планини, океани.
(Глобусът).

- Разкажете ни какво знаете за земното кълбо? Това е оформлението на "Земята".

Кои планети от Слънчевата система все още познавате?

- Познайте друга гатанка:

Мило, добро
Той гледа хората
И хората върху себе си
Той не заповядва да гледам.
(Слънцето).

- В колко часа грее слънцето? "Слънцето" планета ли е? (звезда). През целия ден слънцето огрява земята, а вечер се крие, оставя от другата страна на земята (покажете действието на слънцето върху земното кълбо, привлечете дете - слънцето). „Фигура 6“.

- А какво можете да видите на небето през нощта? (Обяснете, че Луната е спътник на Земята, само планетата Земя го има, други планети нямат Луна.)

възпитател:Прасчо също обича да отгатва гатанки. Децата правят гатанки:

Преминава през носа в гърдите,
И връщането е на път.
Той е невидим, но все пак
Не можем да живеем без него...
(Въздух).

Ако ръцете ни са във восък, ако по носа ни са попаднали петна,
Кой тогава е първият ни приятел, който ще премахне мръсотията от лицето и ръцете?
Без което мама не може нито да готви, нито да мие,
Без какво, нека го кажем направо, човек умира?
Така че корабите плаваха - не можем да живеем без ...
(Вода).

възпитател:Нека разкажем на Прасчо за водата и въздуха много интересни неща. Ти и аз ще бъдем учени, ще изучаваме въздуха и водата.

- Какво повече има на Земята, земя или вода? Защо? Как го определихте?

Има още един огромен океан. Няма брегове и вода, по него плуват „сребърни риби“ - самолети. Познахте ли?

- Това е въздушен океан. Къпем се в него всеки ден, минута, час, секунда. И ако не беше този въздушен океан, тогава нямаше да има живот на Земята.

- Елате на масата, ще говорим за въздух.

Да проверим, можем ли без въздух? Стиснете устата и носа си. (Какво чувстваш?). За какво ни трябва въздух? Той е невидим, магьосник! Защо? (Прозрачен, можете да видите всичко през него.)

Опит с пакети: „Ние хващаме въздуха“ - можете да докоснете въздуха, да хванете „Фигура 10“.

Експериментирайте с лист хартия „Вятърът духа“ - въздухът се усеща.

- Сега нека покажем на Heel този обект (топка). Удивителна топка: не потъва в реката, скача високо и е удоволствие да се играе с нея. Какво има вътре в топката? (Въздух.)

Експериментирайте с топката „Стиснете - отворете“ - въздухът вътре в обекта не дава възможност да се компресира.

Експериментирайте с чаша вода и сламка „Издуйте мехурчетата“ – въздухът може да се види на „Фигура 1“.

- А сега ще бъдем магьосници. Вземете мъха.

Игра - дихателно упражнение "Кой е по-висок".

Поставете балона пред устните, направете тръба за устни и издухайте плавно и бавно върху балона. Всяка топка трябва да плава във въздуха възможно най-дълго. Много добре!

Сега да си починем малко - ще танцуваме.

Физическо възпитание "Буги-вуги" под фонограма.

- Прасчо, имаме вълшебен сандък, но какво има? Детето разпознава камък и дървен блок с докосване. Нашият гост иска да проверим дали има въздух в тези предмети?

- Вземете камък в ръцете си, стиснете го. Кажете ни как се чувствате???

Можеш ли да свиеш въздуха в юмрук? Какъв извод може да се направи? (Въздухът не е твърдо вещество.) Сравнете камък и дървен блок. (Отговори на деца.). Да сложим камък и блок във водата, какво стана? (мехурчетата се издигнаха при потапяне на камъка, а дървеният блок не потъва, той плува на повърхността на водата). Защо? (Отговори на деца.) "Фигура 3".

- А сега ще покажем на Прасчо какво означава да излезеш сух от водата. Възможно ли е да поставите чашата във вода и да не намокрите салфетката на дъното на чашата? Сега ще проверим тази „Фигура 2“.

Слагам суха салфетка на дъното на чашата, няма нищо друго в чашата. Виж това. Обръщам чашата с главата надолу, внимателно я потапям във вода, спускайки чашата до самото дъно. Сега да го вземем, да го избършем отвън и да проверим дали салфетката е мокра? (Не се намокри, защото въздухът в чашата не пусна водата вътре в чашата - въздух има навсякъде.) Браво.

- Няма живот без дишане. Но човешкото здраве зависи не само от това как диша, но и от това какво диша. Какъв въздух. Различен ли е въздухът, който дишаме в града, от въздуха в гората? Как дишаме в гората? Защо? Дърветата и растенията работят като прахосмукачка. Те пречистват въздуха. Зелените листа отстраняват прах, мръсотия и въглероден диоксид от въздуха. Колкото повече растения са в кръг, толкова по-чист е въздухът, толкова по-полезен е за хората и тяхното здраве.

Разкажете на Прасчо за кръговрата на въздуха в природата. (Хората и животните издишват въглероден диоксид, а растенията и дърветата го поемат и отделят кислород, който диша целият живот на земята.)

- Но Прасчо все още се интересува от водата. Кажете ни какво знаете за водата. (Отговори на децата.) “Фигура 4”, “Фигура 9”.

Как се появява водата на земята? (Водният кръговрат в природата – слънцето загрява водни тела и земята, водата се изпарява и се превръща в невидима „водна пара”. Тази пара се издига в небето и водната пара се превръща във водни капчици, които образуват облаци. Валежите падат от облака Дъжд, сняг или градушка падат на земята и отново се образува пара под въздействието на слънцето.) Нека покажем на приказния герой доказателството за това преживяване. Вчера ние с теб наляхме студена вода в купа, затворихме я с пластмасов капак и я поставихме на топло място. Какво се е образувало на капака. Водни капчици - това е вода, изпарена под въздействието на топъл въздух и пара се издига. Умни момичета.

- Нека направим още един експеримент. Вземете 2 чаши и 2 яйца. В 1 - сипете обикновена вода, в другия - вода и 5 лъжички сол, разбъркайте, за да се разтвори солта. Слагаме яйца в чаши. Какво стана? Защо?

Заключение: по-лесно е да се плува в солена вода, тъй като тялото се поддържа не само от вода, но и от частиците сол, разтворени в нея „Фигура 5“.

Сега Прасчо знае и може много. Той ще отиде в своята приказка и ще разкаже на приятелите си за водата и въздуха. И подаръци за вашите знания и умения са подготвени за вас - балони !!!

Резюме на урока: Учени, какво изследвахме днес? Какво ти хареса? Какви свойства притежават водата и въздухът? И без какво не можем да живеем? Кое според вас е по-важно за един човек? (Въздухът и водата са неразделни.)

литература:

  1. Комисарова, Е.В., Жукова, В.А., Степанцова, Е.В., Новикова, Н.В.Голяма енциклопедия на Защо Чек [Текст]: Е.В. Комисаров. - М .: ООО Издателство РОСМЕН - ПРЕСА, 2001 .-- 200 с.
  2. А.И. Иванова, Методика за организиране на екологични наблюдения и експерименти в детската градина. [Текст]: A.I. Иванова. - Издателство ИПК; Новокузнецк, 1999 .-- 205 с.

Ориз. един


Ориз. 2


Ориз. 3


Ориз. 4


Ориз. 5


Ориз. 6


Ориз. 7


Ориз. осем


Ориз. 9


Фиг. 10

Тип урок: когнитивни.

вид професия: комбинирани.

Цел: развийте навик да използвате учтиви думи в речта си.

задачи:

1. Научете децата да анализират положителни и отрицателни действия.

- повторение с помощта на учител;

- анализирайте положителните и отрицателните действия с помощта на водещи въпроси;

- децата анализират самостоятелно.

2. Продължавайте да развивате логическото мислене и въображението.

3. Да култивират доброжелателно отношение един към друг, способността да бъдат внимателни при изпълнение на задача.

4. Създаване на условия за запазване и укрепване на здравето на децата

Методически техники:

Вербални: въпроси, обяснения, насърчение, напомняне.

Визуално: показване на презентацията.

Практически: дидактическа игра; бране на вълшебно цвете; извършване на физическа минута.

Работа с речник: Добре дошли, извинете ме, моля, извинете ме, моля.

Предварителна работа:

  • Четене на художествена литература: С.Я. Маршак "Урок по учтивост"; I.G. Семеренко „Веселото училище за учтиви науки“; „Хижата на Заюшкина“ е руска народна приказка; В. Осеева "Вълшебното слово".
  • Разговор с децата за добри и лоши дела, разиграване на различни ситуации от живота, четене на поезия за учтиви думи.

Материал за урока: Дидактическа игра „Кое е добро, какво е лошо”; Игра на думи „Венчелистчета от учтиви думи”; Торбичка за лоши дела; Два плика с игри; Грамофон; Аудио запис; Мултимедиен проектор; Компютър.

Ход на урока

Изненадващ момент.

(Учителят и децата влизат в групата; на масата има красива кутия с аудиокасета в нея).

Възпитател: Момчета, какво мислите, че се промени в групата?

Отговорът на децата...

Възпитател: Помислете какво може да има в кутията?

Отговорът на децата...

Възпитател: Да се ​​качим и да видим какво се крие в него.

(Учителят отваря кутията, изважда аудиокасета).

Учител: Тази кутия съдържа аудиокасета. Какво мислиш, че пише тук?

Отговор на децата: (приказки, детски песнички и др.)

Възпитател: Интересни разсъждения, но по-скоро включете касетофона и слушайте записа. И ви предлагам да седнете на столовете.

(Децата сядат на високи столове, учителят включва записа. Звучи звукова буква).

Гласът на джуджетата: Всеки, всеки, всеки, който ни чува. Ние сме горски гноми, живеещи във вълшебна гора. Беда ни дойде, спряхме да бъдем приятели, започнахме да се караме често, да се караме, забравихме всички учтиви думи. Ако не ни помогнат, тогава вълшебната гора ще умре. Помогнете ни, който може!

Възпитател: Момчета, мислите ли, че можем да помогнем на гномите?

Отговорът на децата...

Възпитател: Как можем да помогнем?

Отговорът на децата...

Възпитател: Предлагам ви да отидете във вълшебната гора. За да се озовете във вълшебна гора, ще кажем вълшебни думи: Едно-две-три кръг и се озовете във вълшебна гора.

(Децата повтарят думите и обикалят около тях. На екрана се появяват гноми с тъжен израз (използване на компютърни технологии)).

Възпитател: Момчета, нека да кажем здравей на гномите.

Децата казват здравей.

Гноми: Здравейте момчета! (Възпроизвежда се аудиозапис)

Възпитател: Вижте какви тъжни гноми. Нека се опитаме да им помогнем.

Интересно, гноми, какъв е този плик, който имате?

Дидактическа игра "Добре - лошо".

Гноми: В този плик сме смесили снимки на добри и лоши дела. Помогнете ни да ги разглобим.

(Учителят взема плика и го отваря).

Възпитател: Да, тук всичко е объркано, трябва да сглобим правилните пъзели с добри и лоши дела. Ела на масата.

(Децата, стоящи на масата, събират пъзели).

Дидактическа игра „Кое е добро, какво е лошо“.

Цел: Да се ​​научи да прави разлика между положителни и отрицателни действия.

Разговор „Действия“.

Възпитател: Момчета, кажете ми, кой какви действия има?

Отговорът на децата...

Възпитател: Защо мислите така?

Отговорът на децата...

Възпитател: Момчета, нека сложим пъзели с лоши дела в тази чанта и след нашето пътуване ще я изхвърлим, така че нашите горски гноми никога повече да не смесват добрите и лошите дела.

Gnomes: Благодаря ви момчета за помощта. Сега никога няма да се караме и да се караме, и няма да се обиждаме. (Възпроизвежда се аудиозапис)

Възпитател: Мислите ли, че сме приятелски настроени момчета?

Отговорът на децата...

Възпитател: Ние знаем как да бъдем приятели с вас!

Отговорът на децата...

Възпитател: Сега ще играем с вас.

Физическа минута.

Всички сме приятелски настроени момчета - ръце на раменете един на друг

Ние сме деца в предучилищна възраст.

Ние не обиждаме никого - стиснете пръста си

Ние знаем как да се грижим. - прегърна се

Няма да оставим никого в беда - обръщаме главата си надясно, наляво

Няма да отнемаме, а да питаме. - дайте, моля

Нека всички са добри - държащи се за ръце

Ще бъде радостно, светло. - ръкува.

Дидактическа игра "Вълшебни венчелистчета".

Възпитател: Момчета, в плика има още нещо (вади листенцата и го показва на децата).

Възпитател: Гноми, какво е това?

Гноми: Това са многоцветни венчелистчета от вълшебно цвете. Не успяхме да съберем цветето. За да съберем това цвете са необходими учтиви думи, но ние сме ги забравили. Помогнете ни да съберем вълшебното цвете.

Възпитател: Момчета, аз ще започна, а вие ще продължите. Добре дошли (поставя средата на цветето на масата, извиквайки думата).

(Децата вземат венчелистчетата и с учтива дума ги нанасят в средата на цветето).

Възпитател: Ето какво прекрасно вълшебно цвете се получи. Мисля, че горските гноми винаги ще помнят добрите дела и учтивите думи.

(изражението на лицето на джуджетата се променя на екрана)

Заключителната част на урока.

Възпитател: Момчета, как се промени настроението на гномите?

Отговорът на децата: (стана весели, радостни)

Възпитател: Защо мислите?

Отговори на децата: (научи гномите да различават доброто от лошото и помогна да запомнят учтивите думи)

Гноми: Благодарни сме ви за помощта. Нашата гора ще стане още по-красива и по-зелена. За това искаме да ви подарим малки сувенири, слънца.

(Учителят слага слънца на децата).

Деца: Благодаря ви, гноми.

Възпитател: Нека се сбогуваме с гномите.

Децата се сбогуват.

Възпитател: Време е да се върнем в детска градина "Журавлик". Нека си спомним вълшебните думи:

Едно-две-три - въртене

И се озовете в детска градина "Журавлик".

И така се върнахме от пътуване до детската градина. Нека обобщим.

Кой може да се нарече любезен човек?

Отговор на децата: (който спазва правилата на културното поведение, който не се кара, не е алчен, казва учтиви думи)

Възпитател: Момчета, мислите ли, че правите лоши неща е добро или лошо?

Отговорът на децата...

Възпитател: Защо?

Отговорът на децата...

Възпитател: Какво ви хареса най-много в урока?

Отговорът на децата...

Възпитател: Какво научихте в клас днес?

Отговорът на децата...

Възпитател: Благодаря за интересния урок.

Войтковская Ирина Владимировна
МКДОУ Нехаевски детска градина "Колосок"

Волгоградска област, Нехаевски район, Станица Нехаевская

Резюме на последния урок по FEMP в подготвителната група

Интегриране на области:„Познание” (формиране на елементарни математически понятия), общуване, социализация.

Интегрирани цели и задачи:

Образователни цели:

1. Да се ​​затвърди умението за разграничаване на понятията: по-високо-по-ниско, по-широко-по-тясно, по-дебело-тънко и т.н.

2. Да продължи да учи децата на анализ и синтез, конструктивно мислене: изграждайте от най-простите геометрични фигури.

4. Упражнявайте броене в рамките на 10 в преден и обратен ред, в умението да правите разлика между количествено и редово броене в рамките на 10.

5. Затвърдете знанията за последователността на дните от седмицата, сезоните, месеците от годината, частта от деня.

6. Да се ​​затвърди способността за навигация по лист хартия в клетка.

Цели за развитие:Създайте условия за развитие на логическото мислене, изобретателността, вниманието.

Насърчаване на формирането на умствени операции, развитието на речта.

Образователни цели:

Да се ​​насърчи самостоятелността, способността да се разбира образователната задача и да се изпълнява самостоятелно.

Култивирайте интерес към математиката.

Предварителна работа с деца:отгатване на гатанки, решаване на конструктивни задачи, спазване на календара, индивидуални уроци.

Демо материал:"Телеграма", цвете,

Раздаване:карти със задачи, плик с геометрични фигури, химикалки.

Ходът на урока.

възпитател:

„Момчета, вижте, гост дойде при нас. Това е фея от страната на знанието. Тя дойде да се срещне и ни покани на едно увлекателно пътешествие през морето до Острова на чудесата. По пътя ни очакват интересни занимания. Ще трябва да покажете своите знания, умения, изобретателност.

И ти пожелавам късмет.

възпитател:Да поиграем малко.

Ако масата е по-висока от стола, тогава столът ...?

деца: Под масата.

възпитател:Ако линийката е по-дълга от молив, тогава молив ....?

деца:по-къса от владетеля.

възпитател:Ако въжето е по-дебело от конеца, тогава конецът ...?

деца:По-тънък от въже.

възпитател:Ако сестра е по-голяма от брат, тогава брат ...?

деца:По-млада сестра.

възпитател:Много добре! Екипът е готов. И на какво ще плаваме? За да построите кораб, трябва да запомните какви са геометричните фигури. На вашите маси са разположени геометрични фигури. Необходимо е да се построи кораб от тях и ние ще тръгнем на пътешествие. Започваме строителството

възпитател:Какви цифри ни трябваха, за да построим кораба.

деца:Триъгълник, трапец, кръг.

възпитател:И така, вълшебният кораб е готов. Браво, вие се оказахте сръчни строители. Така че да тръгваме, пригответе се. Нека започнем обратното броене (от 1 до 10). Ето ни на морето.

възпитател:Момчета, кое време на годината е?

деца: Пролет.

възпитател:- Назовете пролетните месеци.

възпитател:Какви сезони познавате? Назовете ги.

деца:Зима пролет лято есен.

възпитател:Браво, колко дни има в седмицата?

Кой ден от седмицата е днес? Кое? Какъв ден беше вчера? Кой ден ще бъде утре?

Сега ще поиграем малко. Слушайте внимателно.

Кой ден от седмицата пропуснах:

Понеделник, вторник, сряда, петък, събота, неделя (четвъртък).

Назовете шестия ден от седмицата, трети, втори, пети.

Какво е допълнителна дума в ред от думи:

а) зима, сряда, пролет, лято, есен;

б) едно, две, три, кръг, четири, пет;

в) плюс, минус, петък, равен;

г) кръг, квадрат, декември, многоъгълник.

възпитател:Бързо вървим напред и вече плуваме към вълшебния остров, на който растат необикновени цветя, върху който са задачите на Феята. За да постигнем целта, е необходимо да изпълним всички задачи.

Упражнение 1.

На люлка, на люлка

В зоологическата градина животните седнаха.

Два петниста леопарда

Усмихват се на слънцето

И с добрия стар лъв

Приятно каране.

(Колко животни има?) (3)

Задача 2

На голям диван в редица

Куклите на Танина седят:

Две мечки, Пинокио,

И весел Чиполино,

И коте, и слонче...

Помогни ти Таня

Задача 3.

Седем гъски тръгнаха,

Двамата решиха да си починат.

Колко има под облаците?Бройте, деца, себе си. (5)

Задача 4.

Пилето излезе на разходка.

Тя взе пилетата си.

7 тичаха напред,

3 са изоставени.

Майка им се тревожи

Пребройте го момчета

Колко мацки имаше? (10)

Задача 5.

Петима момчета играха футбол.

Взеха единия вкъщи.

Поглежда през прозореца и се замисля

Колко играят сега. (4)

възпитател: -А сега отидете на местата си, ще ви раздам ​​задачи, след като ги изпълним, които можем да пътуваме по-нататък.

Карти със задачи.

възпитател:Много добре! Така бързо ще стигнем до острова.

А сега ще играем с вас. И играта се казва "Поток". За да получим струйка, трябва да запомните състава на числото 10. Намерете си чифт, който да добавите към числото 10.

възпитател:Двама приятели дойдоха да ги посетят. Те трябва да бъдат третирани с торта. Как ще разделите тази торта?

деца:- В четири части.

възпитател: - Вземете кръг и се опитайте да изпълните задачата. Как се казва всяка четвърта част?

деца:- Тримесечие.

възпитател:- На какви части разделяме портокала?

деца:- На филийки.

възпитател:Браво, научи гномите правилно да се разделят на равни части. За това ни благодариха и ние продължаваме напред.

възпитател:- И така, доплувахме до острова. И какво виждаме тук. Погледни картинките. Какво е показано на първия?

деца:- Лъжици.

възпитател:- Колко са там? От какво са направени лъжиците?

деца:- Шест. Направено от дърво.

възпитател:- Значи това са лъжиците? (Дървени).

възпитател:- Вижте следващата снимка. - Какво е?

възпитател:- Браво и тръгваме на пътешествие. И за да не ни омръзне, да играем с пръчки за броене.

Цел:да се затвърдят знанията на децата за геометричните фигури, да се възприема задачата на ухо, да се излагат модели от пръчки за броене; вижте и назовете формите, които съставляват шаблоните.

1. Конструирайте фигура с 3 ъгъла и 3 страни (триъгълник).

2. Конструирайте фигура с равни страни (квадрат).

3. Конструирайте фигура с 2 дълги и 2 къси страни (правоъгълник).

4. Начертайте форма (диамант).

8. Конструирайте фигура (трапец).

възпитател: -За да следваме правилно курса към Феята, трябва правилно да се ориентираме в пространството. За да направим това, ще изпълним следната задача.

възпитател:- Подредете геометрични фигури върху лист хартия.

Поставете правоъгълник в горния ляв ъгъл, квадрат в долния десен ъгъл. Има триъгълник в долния ляв ъгъл, кръг в горния десен ъгъл. В средата на листа има овал.

възпитател:Браво момчета, свършихте много добра работа. И стигнахме до острова на знанието, където живее Феята! Тя е много доволна, че се справихте с всички задачи, показахте знания и умения. И за това той ви дава такива забавни тетрадки по математика, така че да научите много нови и интересни неща.

възпитател:- И сега е време да се върнем в детската градина.

възпитател:Затвори си очите. Нека дадем обратно отброяване от 10 до 1.

Деца: Отброяване.

възпитател:И така нашето пътуване приключи, върнахме се в детската градина. Благодаря!

Обобщение на урока за когнитивно развитие за деца от по-старата група "Как растат всички живи същества"

Киселева Евдокия Ивановна, учител в МКДОУ "Детска градина № 4", година Лиски, област Воронеж.
Описание.Предлагам ви обобщение на преките образователни дейности „Как расте всичко живо”. Този материал има за цел да запознае децата с растежа и развитието на живите организми чрез опит. Това резюме ще бъде много полезно за учители, работещи с по-големи деца в предучилищна възраст. Надявам се, че много учители ще харесат урока и ще помогнат да се запознаят децата с развитието на всичко живо.
интеграция:Когнитивно – изследователска дейност, развитие на речта, комуникативно развитие.
Цел:Запознаване на децата с етапите на растеж на хората, животните и растенията чрез експериментиране.
задачи:
1. Да формираме чрез експеримент интерес у децата към околната среда.
2. Да запознае децата с характерните етапи на развитие на живите организми.
3. Доведете децата до извода, че растежът на живите обекти изисква едно и също нещо: вода, светлина, въздух, храна, грижа и любов към другите.
4. Повишете интереса към заобикалящата действителност.
Технологии, методи и техники:използване на схемата - модел, психогимнастика, създаване на проблемно-търсенни ситуации, игра, нагледни, практически дейности, въпроси към деца
Материали и оборудване:снимки на деца, диаграми - картинки, боб в буркан, кутия с пръст.

Съвместни дейности

Децата разглеждат снимки на малки деца.
възпитател.Момчета, кажете ми кого виждате на снимката?
деца. Виждаме малки деца като нас, когато удряме с малки.
възпитател.Приличаш ли на тях сега?
Деца: Подобни, но не съвсем.
възпитател.Как се промени?
Деца: Пораснахме, станахме по-здрави, по-красиви.
възпитател.Какво се промени в теб?
Деца: Станаха по-високи, косите им пораснаха, очите им се промениха.

възпитател.Какъв беше, когато беше малък?
Деца: Забавни, забавни, неудобни.
възпитател.Как ви карат да се чувствате тези деца?
Деца: Искам да ги галя, да играя с тях, да ги държа в ръцете си, да ги целувам.
възпитател.Кажи ми на кого му пука за теб? Какво ти трябваше, за да израснеш?
Деца: Родители и баби и дядовци се грижат за нас. Хранят ни, разхождат се с нас, къпят се, слънчеви бани заедно през лятото, лекуват болести, съжаляват, целуват, говорят сладки думи.
възпитател.Да, имахте нужда от храна, вода, въздух, топлина, любовта на близките ви. А сега момчета, нека видим как расте човек.
Погледнете диаграмата, която показва какъв сте бил, какъв сте, какъв ще бъдете.

-
Дете кърмаче - дете в предучилищна възраст - тийнейджър - чичо, леля
възпитател.Кой от вас има котка или куче у дома? Какво е необходимо, за да израсне едно коте в голяма красива котка?
Деца: Трябва правилно да храните, да давате месо, риба, мляко. Разходете се на чист въздух, гледайте, играйте.
възпитател.Вижте диаграмата:


Сляпо коте - коте играе - възрастна котка
Сега познайте гатанката:
Става призори, пее в двора,
На главата има мида, кой е? (петел)

Видяхте ли кой беше петелът, преди да стане пораснал петел? Точно така - пилешко. Нека изложим диаграмата:


Scarloop Chick - Teen Chick - Възрастен петел

Какво трябваше на пилето, за да стане петел?
Деца: Зърна, слънце, да го пази майката пиле, да го обича.
(Играта "Пиле и пилета" се играе)
възпитател.Имам нещо във вълшебния си буркан. Идентифицирайте по звук, какво е това? (Децата изразяват своите мисли)
- Да определим на пипане, затвори очи, ще го дам на всеки в ръцете му, а ти ми кажи какво е.
Деца: Той е гладък, твърд, малък, овален.
възпитател.Вижте какво е в ръката ви. Да, боб е. Какво трябва да се направи, за да оживее семето?
Деца: Имате нужда от много светлина, топлина, влага, имате нужда от дъжд, влага.
възпитател.И какво ще стане с него?
Деца: Зърното ще поникне, ще набъбне, ще се съживи.
Психогимнастика "Зернишко"
Представете си, че сте малко зърно. Лежиш дълбоко в земята и си много самотен. Така че усетихте, че земята се затопли, и искахте да видите откъде идват светлината и топлината. Ти протегна ръка и изведнъж земята се раздели и кълнът ти беше свободен. Топли лъчи докосваха тънкото и все още много слабо стъбло, ветрецът те люлееше, ту в едната, ту в другата посока искаше да разпръснеш младите си зелени листа.
Слънцето нежно те грабна за листата и те издърпа нагоре. Започнахте да растете. Ставаш по-силен, по-силен, по-висок. Изведнъж започна да вали и топли, едри капки дъжд започнаха да се стичат по листата, стъблото, пъпката. Започнахте да пиете дъждовна вода и да растете, растете, растете.
Влагата напои пъпката ви и тя започна да се отваря, превръщайки се в красиво цвете. Разбрахте, че растете, живеете, щастливи сте, че дишате чист въздух, пиете чиста дъждовна вода и се греете в лъчите на златното слънце...
- Е, момчета, харесахте ли да сте семе? И какво ти помогна да пробиеш земята и да се превърнеш в красиво растение?
Деца: Дъжд, топлина, слънце, влага.
възпитател. Имайтеимаме боб в буркан, да го засадим в земята и да се погрижим за него. (Децата засаждат семена.)
Резюмето е обобщено.
– Засадили сме семена – боб, и когато се появят кълнове, ще наблюдаваме растежа и развитието им.
(Децата разглеждат модела на развитие на боба)


Зърно - кълнове - с листа - с цветя - с бод.

Ирина Тулебаева

Резюме за когнитивното развитие на децата от по-старата група

Тема: « Въздух - какво е това

Цел: Формиране на първични елементарни представи децата за въздуха чрез когнитивни изследвания, експериментални и игрови дейности. Задачи:

Образователна област « Когнитивно развитие» . 1. Развийте когнитивниактивност в процеса на елементарно експериментиране.

2. Запознаване на децата с понятието« въздух» , неговите свойства, (прозрачен, невидим, чист въздухът е без мирис, толерира миризми, безвкусен, чрез откриване в околната среда, роля в човешкия живот.

3. Развийте при децатаспособност за решаване на проблеми когнитивнихарактер и проблемни ситуации в рамките на темата.

Образователна област „Реч развитие» .

1. Научете децаправете прости заключения в хода на наблюденията и експериментирането, фиксирайте ги с помощта на символи на листа.

2. Научете децата говорят за въздухаизползване на знаци - символи.

Образователна област "Физическо здраве".

1. Укрепете мускулите на дихателната система на носоглътката и горните дихателни пътища, като изпълнявате дихателни упражнения. 2. Научете се да разбирате това чисто въздухот съществено значение за човешкото здраве.

Образователна област „Социално – комуникативно развитие» .

За насърчаване развитиеемоционална отзивчивост, желание за помощ герои: мъдра бухал, лисица и таралеж в решаването на гатанки.

Предвиден резултат.

дете:

Ще формира първични представи за въздухът, неговите свойства и роля в живота на човека;

Ще може да разрешава проблеми когнитивнисъщност и проблемни ситуации в рамките на темата;

Формира способност да се правят прости заключения въз основа на натрупаните знания и експериментиране;

Научете се да говорите за въздухътразчитане на отговора на знаци - символи;

Придобийте практически опит в провеждането на експерименти.

Оборудване:

Найлонови торбички по количество деца.

Прозрачна чаша, памучна вата, купа с вода.

Чаши преварена вода и сламки (в брой деца) .

2 портокала. - Портокали, нарязани на филийки. - Фенове по номер деца.

- Балони по брой деца... - Карти, знаци - символи.

Методи, техники, форми:

Глаголен: гатанка, разговор, разказ, обяснение, въпроси (основни, спомагателни, търсене, обяснения, педагогическа оценка.

Визуално: показване на метод на действие, знаци - символи.

Практичен: преживявания и експерименти.

игри: игрова ситуация, гатанка.

Видове детски занимания: когнитивни изследвания, комуникативен, игрив, продуктивен.

Ход на урока:

Мотивация и включване децата в дейности.

Момчета, слушайте, обаждат ни се по Skype.

„Здравейте мили момчета! Това е катеричката Маша. Лисичката Тимошка ми попита една гатанка, но аз просто не мога да я разбера. Помогнете ми моля.

Преминава през носа в гърдите,

И връщането е на път.

Той е невидим, но все пак,

Не можем да живеем без него.

Имаме нужда от него, за да диша

За надуване на балона.

Всеки час е до нас

Но той е невидим за нас."

Момчета, познахте ли какво е?

Гатанката говори за невидима субстанция, която е до нас, не можете да я хванете с ръка, а това невидимо е ценно и важно в живота на човек. - Сега ще разберем за какво вещество става дума. Покажете на децата торба, пълна с кубчета. - Има ли нещо в пакета? Как позна? Изпразнете опаковката от кубчетата. Какво има в него сега? (празно е)

Ще се опитам да напълня торбата с тези невидими, които са около мен. - Защо чантата е изпъкнала? Какво има в него? - Точно така, торбата беше пълна с вещество, наречено - въздух... - Значи с вас отгатнахме гатанката на Тимошка. Ще проведем поредица от експерименти, които ще ни помогнат да разкрием всички тайни въздух... Знаците - символите ще обозначават всичко, за което научаваме въздухът.

Каня децата да назоват правилата на поведение при провеждане на опити. - Момчета, има го навсякъде въздух?

Слушам версиите деца.

Предлагам на децата да пълнят торбите на всички места в стаята.

Сега освободете въздух... Къде сега въздух?

Да, той отново е около нас.

Какво научихме сега въздухът?

Заключение: въздухът е навсякъде, то ни заобикаля. - Момчета, кажете ми, виждате ли въздух?

И аз не го виждам. Средства какъв въздух? С какви думи можете да го наречете? (невидим, прозрачен, безцветен, можете да видите всичко през него).

Заключение: невидим въздух, можете да видите всичко през него.

Това качество въздухобозначават със символа - кръстосано око. - Момчета, какво мислите въздухима ли в някоя тема? Тогава ви предлагам да проведете експериментите с мен. 1. За този експеримент имаме нужда от чаша, памучна вата и вода. Ще залепя парче памучна вата на дъното на чашата. Усещате ли го суха или мокра? (децата докосват и казват, че е сухо)

Мислите ли, че има нещо друго в стъклото освен памучна вата?

Слушайте предложенията деца... Каня децата да проверят отговорите си.

Обърнете чашата с главата надолу и бавно я спуснете в купа с вода, като обърнете внимание деца за товаче трябва да го поддържате много равномерен.

Хора, какво мислите какво е памучна вата? (той кани децата да се докоснат).

(Вата остана суха).

Ако ватата остане суха, това означава, че в стъклото не е попаднала вода. Какво според вас попречи на водата да намокри ватата?

Слушам предложенията деца.

Точно така, попречи й въздухкойто е в стъклото.

Заключение: Въздух, който е в чаша, не пропуска вода там.

Как мислиш, ако потопя чашата във водата, леко я наклоня, какво става тогава?

Децата изразяват мнението си.

Искате ли да проверите? (Учителят накланя чашата и я спуска във водата).

Какво се появява във водата? (мехурчета)... откъде са дошли?

Това въздухизлиза от чашата и водата заема мястото му.

Вижте, памучната вата се намокри. Защо мислиш?

- Въздухът е навън, а мястото му беше заето от водата.

2. Как виждаш - има ли въздух в камъчета? Нека поставим камъчетата във водата. - Какво виждаш? Това са малки мехурчета въздух... 3. Вземете 2 портокала. Познай койтоот портокалите ще потънат по-бързо - със или без кората? Въпросът е поставен неправилно - само един ще се удави изобщо. Без кора. И дори въпреки факта, че този в кората е по-тежък, той ще продължи да плува рано, т.к "спасителна жилетка": в кората има много мехурчета въздух, които работят като спасители, изтласквайки потъващия портокал на повърхността на водата. - При мразовито време, издишване на топло въздух през устата, виждаме пара - това е въздухтопло, заобиколено от студ.

Вие обичате ябълки. Какъв е вкусът на ябълката?

Отговори деца.

Момчета, у има вкус на въздух?

Как можем да проверим това? Отговори деца.

Пишете с устата си въздухтой има ли вкус?

Отговори деца.

Заключение: въздухът няма вкус, безвкусен е.

Обозначението на листа е зачеркнати устни.

Момчета, аз също искам да ви разкрия една тайна въздухкриейки се вътре в човек въздухът е вътре в нас... - Взимаме чаши вода и сламка, слагаме сламката в чаша с вода и духаме. Какво се случва? (Излизат мехурчета.)Откъде се появиха мехурчетата? (Това въздухкоето издишахме)Къде плуват мехурчетата - издигат се или падат на дъното? (Въздухмехурчетата се издигат)... защото въздухът е лек, той е по-лек от водата. Когато всички въздухът ще излезе, няма да има мехурчета. Заключение: Въздухът е по-лек от водата.

Момчета, духаме в тръба и въздухизлиза от нас и се появяват мехурчета, но за да духаме повече, първо вдишваме нов въздух, а след това издишваме през тръбата и се получават мехурчета. - Ние издишайте въздуха, но как стига до нас? Вие откъде знаете? (през носа)Разбира се, всички хора дишат през носа си. Момчета, нека покажем как дишат носовете ни. (Покажи)... Когато просто вдишваме или издишваме въздух, виждаме ли го? (Не)... Но можем да усетим въздушен чучур... - Момчета, какво мислите, има миризма на въздух?

Как можем да проверим това?

Вдишвам въздух през носа.

Какво чувстваш?

Заключение: Чисто въздухът е без мирис.

Обозначението на листа е зачеркнат нос. - И сега? (Отварям кутия с нарязани портокали)- Вземете ветрило и махайте първо на себе си, а след това един на друг. - Какво чувстваш? (Вятърът духа в лицето ти)- А как се появи вятърът? (когато раздуваме вятърът се появява)- Вятърът е движение въздухкойто разпръсква миризми. Сега в групата мирише на портокали... момчета, въздухдвижи и пренася тези миризми в носовете ни, въпреки че въздухът няма миризма.

физ. минута с елементи на дихателни упражнения "самолет".

Ние сме смели пилоти

На кормилото на самолета (ръцете изобразяват как да завъртите волана).

самолет-самолет ( разредетеръцете встрани, дланите нагоре, повдигнете главата си, вдишайте)

Взема полет (задържаме дъха си).

Ф ф ф. (спуснете ръцете си, издишайте).

Ще летя наляво (завийте наляво, вдишайте, задръжте дъха си).

Ф ф ф .

И ще летя надясно (завъртете десните ръце настрани, вдишайте, задръжте дъха си).

Ф ф ф (спускаме ръцете си, издишваме плавно).

Ние летим високо (вдигнете ръцете си нагоре).

Летим далече! (Дланите са сгънати, сякаш човек гледа през бинокъл)

Летяхме, изморихме се

И кацнаха на столовете! (седни).

Момчета, сложете ръце на гърдите си. Какво чувстваш?

(дъх)

Какво мислите, че човек използва за дишане?

Няма нищо повече необходимо на света въздух... Човек може да живее без вода няколко дни. Няколко седмици без храна и вода. И без въздухсамо няколко мига.

Хора, какво мислите въздухът се чува?

чувате ли нещо?

Заключение: Въздухът няма звук.

Обозначението на листа е зачеркнато ухо. - Момчета, предлагам ви да чуете звука с помощта на опит въздух... Сложете пръсти на гърлото си и кажете - "аааааа"... Усещате ли треперене в гърлото?

Заключение: Благодарение на човек говори на въздуха... Звукът се ражда, когато трепери въздух... - И така, какво дишаме? (по въздух) - Да дишаме въздух... къде отиде той? (в носа.)Точно така, след това се спуска в гърлото, дихателната тръба, след това през бронхите в белите дробове. - Момчета, нека направим експеримент. Вземете балони - надуйте ги и ги издуйте. Ето как работят белите дробове. Белите ни дробове работят постоянно и трябва да се грижим за тях тях: опитвамне простудявайте и дишайте чисто по въздух... - Момчета, какво ще стане, ако въздухът изчезна? (белите ни дробове ще висят като изпуснати балони; няма да можем да живеем.)- Да направим експеримент. С пръстите си затваряме носа, а с дланта на другата ръка едновременно затваряме устата. (не можем да дишаме)- Без няма въздух... Къде според теб чистото въздух? Ние вдишваме кислород и издишваме въглероден диоксид. Кислородът ни се дава от листата и растенията. Следователно те трябва да бъдат защитени и обгрижвани. - Ще изпратим всичките ви писма със символи на катерицата Маша - нека ги раздаде на всички горски животни, така че и те да научат всичко за въздухът... Кой иска да каже какво пише в писмото му? (Децата говорят за въздухът, разчитайки на символите, обозначаващи свойства въздух)

Споделя това: